Kryminały fascynują czytelników od dawien dawna. Co więcej, ten typ literatury może mieć pozytywny wpływ na rozwój wyobraźni i logicznego myślenia. Z tego powodu zdecydowanie warto zajrzeć do działu z książkami ze zbrodniami w tle. Przygodę z kryminałami najlepiej zacząć od ścisłej czołówki autorów z tej kategorii. Sprawdź, na jakie nazwiska zwrócić uwagę podczas wizyty w księgarni bądź bibliotece.

Agatha Christie

Prawdziwy fan kryminałów po prostu musi poznać chociaż jedną z powieści królowej gatunku. Agatha Christie jest nie tylko najsławniejszą autorką kryminałów, ale też najlepiej sprzedającą się pisarką wszech czasów. Przygody detektywa Poirota czy też panny Marple mogą dostarczyć naprawdę sporo rozrywki. Dzięki Christie literatura kryminalna wzbogaciła się o takie klasyki jak “Morderstwo w Orient Expressie” czy też “Śmierć na Nilu”. Wiele dzieł słynnej autorki doczekało się ekranizacji w formie filmów i seriali telewizyjnych.

Arthur Conan Doyle

Choć nie każdy kojarzy tego autora, to trudno byłoby znaleźć osobę, która nie zna stworzonej przez niego postaci ekscentrycznego detektywa. To właśnie Arthur Conan Doyle wymyślił przygody Sherlocka Holmesa. Jedną z najbardziej znanych powieści szkockiego pisarza jest “Pies Baskerville’ów”. Książek i opowiadań o Holmesie jest jednak znacznie więcej, co z pewnością ucieszy każdego fana tej postaci. Co więcej, odkrywanie ich może być jeszcze ciekawsze niż poznawanie losów Sherlocka w formie filmów i seriali.

Harlan Coben

Moda na czytanie kryminałów powróciła w ostatnich latach w dużej mierze za sprawą sukcesu książek Harlana Cobena. Amerykański pisarz jest ceniony za wielokrotne zwroty akcji i pełne tajemnic historie, które trzymają w napięciu do ostatnich stron powieści. Jego talent potwierdzają liczne prestiżowe nagrody w kategorii kryminałów. Nie bez powodu takie pozycje jak “W głębi lasu” czy też “Nie mów nikomu” cieszą się ogromną popularnością w ofercie księgarni internetowej Hada i doczekały się udanych ekranizacji.

Remigiusz Mróz

W świecie polskiej literatury kryminalnej również nie brakuje wartych uwagi pozycji. Jednym z najpopularniejszych autorów na rodzimym rynku od dobrych kilku lat jest Remigiusz Mróz,  co potwierdzają liczne rankingi i nagrody czytelników. Jego powieści doczekały się także tłumaczeń na  kilka języków obcych. Charakterystyczną cechą twórczości Mroza jest suspens, choć autor potrafi też zaskoczyć wartką akcją. Na początek warto dać szansę powieściom z Joanną Chyłką – serial stworzony na podstawie tej serii okazał się prawdziwym hitem.

Marek Krajewski

Kryminałami Marka Krajewskiego powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które lubią mroczne historie osadzone w Polsce z okresu pierwszej połowy XX wieku. Jego twórczość opiera się głównie na dwóch cyklach – w jednym z nich głównym bohaterem jest policjant Eberhard Mock, w drugim czytelnicy mogą śledzić przygody komisarza Edwarda Popielskiego. Co ciekawe, te dwie postacie spotykają się na kartach jednej z powieści Krajewskiego. Akcja większości powieści toczy się we Wrocławiu bądź we Lwowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here