Pomieszczeniem bez którego nie da się funkcjonować jest łazienka. W niektórych mieszkaniach jest to wydzielone, osobne pomieszczenie, w innych jest połączone z toaletą. Codziennie przebywamy w tym pomieszczeniu żeby zadbać o niezbędną higienę. Podłoga w łazience bardzo często wyłożona jest zimnymi płytkami ceramicznymi. Z tego względu niektórzy zastanawiają się czy zakup dywanu do łazienki to dobry pomysł.

O czym trzeba pamiętać przy wyborze dywanu do łazienki?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje wyjątkowa wilgotność i inne niekorzystne warunki. Z tego względu trzeba zawęzić pole wyboru, do dywanów, które są dość odporne na wilgoć. Poza tym dywan w łazience nie powinien zakrywać całej podłogi, powinien stanowić mały, ozdobny i praktyczny akcent. Niektórzy decydują się na jeden dywanik, inni na komplet dywaników łazienkowych. W każdym wypadku trzeba dokładnie zmierzyć wymiary podłogi, żeby się nie okazało, że dywanik jest za mały lub co gorsza, za duży. Inną konieczną rzeczą do przemyślenia jest dopasowanie kolorystyczne dywanu do reszty aranżacji. Dywan łazienkowy jest małą dekoracją, jednak jeśli nie dopasujemy go wzorem i barwami do reszty pomieszczenia, to z ozdoby zmieni się w rażący oko zbędny przedmiot. Dla swojego i domowników bezpieczeństwa konieczny jest zakup dywanu z antypoślizgową matą. Wiele modeli posiada taką ochronę. Jeśli jednak spodobał nam się model, w którym takowej maty nie ma, to niezbędne jest zakupienie takiego zabezpieczenia przed poślizgiem. Ze względu na to, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym często panuje duża wilgotność oraz częste zmiany temperatury, to jest to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów. Dla zachowania czystości i higieny niektórzy od razu decydują się na zakup drugiego dywanu lub kompletu dywaników na zmianę. Dzięki temu, gdy jeden po praniu się suszy, rozkładają zapasowy zestaw. W ten sposób z jednej strony urozmaicają sobie wygląd łazienki, a z drugiej dbają o nieprzerwany komfort z jej użytkowania.

Jaki dywan może okazać się trafnym wyborem?

Najlepiej wybrać dywan, który szybko schnie, nie odkształca się oraz będzie przyjemny w dotyku. Jednym z takich wyborów może okazać się występujący w ofercie sklepu dywanywitek bawełniany dywan. Wyprodukowane są one z bardzo dobrej jakości naturalnego włókna, co wpływa na mniejszą tendencję do powodowania uczuleń. Jest to o tyle istotne w łazience, ponieważ często stoimy na dywanie z gołymi stopami. Kolejną znaczącą zaletą tego rodzaju dywanów w łazience jest to, że są one dosyć cienkie. Być może w innych pomieszczeniach wolelibyśmy grubszy, cieplejszy dywan, ale cienki, bawełniany dywan idealnie sprawdzi się w łazience. Jeśli tak jest zaznaczone na instrukcji czyszczenia od producenta, można go prać w pralce w odpowiedniej temperaturze i przy podanych obrotach wirowania. Jeśli mamy mieszkanie urządzone w fantazyjnym, wygodnym, pełnym żywych kolorów i wzorów stylu, to świetnym pomysłem może być przejrzenie kategorii dywany boho. Tego rodzaju dywan wprowadzi przyjemny klimat i ciepłą atmosferę nawet do takiego pomieszczenia, jakim jest łazienka. Ściany w stylu boho to przede wszystkim neutralne kolory ziemi, piasku takie jak beż, krem, brąz, szary. Taka kolorystyka optycznie powiększa łazienkę. Dzięki takiej uniwersalnej bazie kolorystycznej wnętrza można zdecydować się na dekoracje w każdym kolorze. W stylu boho nie można zapomnieć o ozdobach w kolorze zielonym. Nie muszą one występować na ścianie, mogą to być żywe zielone rośliny lub na przykład dywan w liście. Tego typu dywany występują często w realistycznych kolorach, ich wzory bardzo przypominają realistyczne barwy roślin, pnączy i liści. Coraz bardziej popularne są również dywany z jasnymi, pastelowymi kolorami. W zależności od tego co nam odpowiada, mamy do wyboru szeroki wachlarz różnych wzorów i kolorów do wyboru.

Dlaczego warto zdecydować się na dywanik łazienkowy?

Łazienka jest często niewielkim pomieszczeniem i dosyć szybko się nagrzewa, choćby tylko od gorącej wody, której używamy podczas kąpieli lub brania prysznica. Jednak niekomfortowym uczuciem jest wyjście z wanny lub spod prysznica ciepłymi, zagrzanymi stopami na zimną podłogę. Poza tym jeśli mamy mokre stopy i stanęlibyśmy na śliskie płytki, to z łatwością może dojść do wypadku związanego z poślizgnięciem. Nawet gdybyśmy my uważali, żeby ostrożnie poruszać się po łazience, to nie jesteśmy w stanie dopilnować pozostałej części domowników. Z tego względu istotna jest mata antypoślizgowa, o której wspominaliśmy na początku artykułu. Dzięki temu osoby starsze, dzieci, a także my, będziemy korzystać z łazienki w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu. Najczęstszym jednak powodem, dla którego decydujemy się na dywan w łazience jest estetyka. Gustownie dobrany dywan upiększa naszą łazienkę.

Dywan w łazience nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia tego wnętrza. Jednak oprócz funkcji praktycznych, spełnia on funkcje estetyczne. Żeby posłużył na dłużej trzeba dobrać odpowiedni model i rodzaj do warunków, które panują w łazienkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here