Akwaria to zbiorniki wykorzystywane do hodowli różnego typu organizmów – zarówno zwierząt, jak i roślin. Choć większą popularnością cieszą się zbiorniki z rybkami, to jednak akwaria roślinne również mają swoich oddanych fanów. Zdecydowaną zaletą tego typu zbiorników jest fakt, że są łatwiejsze w utrzymaniu oraz aranżacji. Ponadto, zbiorniki takie są tańsze w zorganizowaniu, choć jest to sprawa wysoce indywidualna i zależy przede wszystkim od rodzaju wybieranych roślin. Poniżej skupiamy się na standardowych akwariach roślinnych oraz przedstawiamy najważniejsze zasady ich tworzenia. Dowiesz się, czego nie powinno zabraknąć w zbiorniku oraz po jakie sprzęty warto sięgać, by stworzyć środowisko maksymalnie przyjazne podwodnym roślinom.

ABC akwarium roślinnego

Aranżacja zbiornika z roślinami rozpoczyna się od podobnych spraw, co zbiornika z rybkami. Konieczne będzie zgromadzenia podstawowych urządzeń akwarystycznych, które pomogą zapewnić prawidłowe warunki rozwoju. Nie może więc zabraknąć filtra oraz grzałki, które często oferowane są łącznie w gotowych zestawach akwarystycznych dla początkujących. Filtr będzie usuwać zabrudzenia i nieczystości unoszące się w wodzie, jak choćby zgniłe fragmenty roślin. Grzałka będzie natomiast podtrzymywać temperaturę w zbiorniku na stałym poziomie, przeciwdziałając jej przegrzaniu lub wyziębieniu.

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na zakres oferowanych przez nie funkcji. Grzałki powinny być przykładowo wyposażone w termostat, który będzie automatycznie sprawdzał temperaturę wody oraz włączał lub wyłączał program grzania, zgodnie z potrzebą w danej chwili. Nie należy oszczędzać na zakupie grzałki lub filtra, gdyż niskiej jakości i niezbyt wydajne urządzenia szybko ulegną awarii oraz będą generować dodatkowe problemy. Tym bardziej, że dobrej jakości grzałka z termostatem to niekoniecznie duży wydatek. 

Nie mniej ważne jest oświetlenie, które ma największy wpływ na zdolność roślin do rozwoju. Zaleca się najczęściej wybór oświetlenia o mocy dostosowanej do wielkości zbiornika jak i potrzeb hodowanych roślin. Na każde 2 litry pojemności akwarium powinien przypadać około 1 Wat światła. Oprócz zwykłych systemów oświetlenia LED lub UV znajdziesz także lampy specjalistyczne oraz dedykowane do konkretnych gatunków roślin. 

Podłoże dla roślin i suplementacja CO2 

Wybór podłoża jest bardzo ważny w przypadku akwariów roślinnych. Zbiorniki te powinny być wyposażone w stabilne podłoże, które bez problemów utrzyma systemy korzeni. Najczęściej korzysta się w tym celu ze żwirku, którego ziarna mają rozmiar od 1 do 3 milimetrów. Warto usypać z nich warstwę grubą na niecały centymetr, wyścielające w pełni całą powierzchnię dna. Ważne jest, by wybrane przez Ciebie podłoże było neutralne chemicznie i nie zmieniało odczynu pH wody. Niektórzy wybierają także podłoża wykonane z ceramiki, materiałów syntetycznych lub mieszają z sobą podłoża różnych gatunków. 

Suplementowanie CO2 to obowiązek każdego akwarysty posiadające zbiornik roślinny. Dwutlenek węgla ma olbrzymi wpływ na rozwój roślin oraz uczestniczy w procesach odżywiania. Ponieważ zawartość CO2 w samej wodzie może być niewystarczająca, konieczne będzie jego rozpuszczanie w zbiorniku. Rozmaite systemy są dedykowane do wykonywania tego zadania, a najpopularniejszym wyborem wśród początkujących są tak zwane reaktory drożdżowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here