Badanie dna oka jest podstawowym zabiegiem wykonywanym w gabinetach okulistycznych. Szczególnie ważna jest regularność w jego wykonywaniu, gdyż w dbaniu o zdrowie podstawę stanowi profilaktyka. W przypadku zaburzeń ostrości widzenia, rozpoznawania barw, pojawiających się czarnych punktów, błysków świateł, chorób ogólnoustrojowych jak miażdżyca czy cukrzyca, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Przed badaniem, oczy zakrapiane zostają preparatem z antropiną. Powoduje ona rozszerzenie się źrenicy bez względu na działanie promieni świetlnych podczas badania. Ważne, aby na zabieg zabrać osobę towarzyszącą, która zadba o bezpieczny powrót do domu. Chwilowe zaburzenia widzenia stanowią przeciwwskazanie do prowadzenia samochodu po badaniu.

Jak wygląda badanie dna oka?

Po odczekaniu od 15 do 30 minut po wprowadzeniu do oka preparatu z antropiną, pacjent zostaje skierowany na zabieg. Wyróżniamy trzy jego rodzaje.

Pierwszym z nich jest oftalmoskopia bezpośrednia. Oftalmoskop to urządzenie ze źródłem światła oraz okularem z soczewka powiększająca piętnastokrotnie.

Drugi rodzaj stanowi oftalmoskopia pośrednia. Wykorzystany zostaje specjalny kask wyposażony w źródło światła oraz soczewki o różnych mocach między którymi lekarz może swobodnie się przełączać.

Trzeci, najbardziej nowoczesny rodzaj oftalmoskopii, opiera się na użyciu funduskanera Non-Mydratic. Oczy pacjenta nie zostają zakropione preparatem z antropiną, dlatego można badanie można przeprowadzić jedynie u osób, których źrenica w zwężeniu ma minimum 2,5mm. Funduskaner drukuje kolorowy wydruk obrazu, ale ciałko szkliste ani obwód siatkówki nie pozostaje uwidoczniony. Z tego względu nie jest to urządzenie wykorzystywane do szczegółowej diagnostyki.

Badanie dna oka jest w pełni bezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego zaleca się aby regularnie je wykonywać. Schorzenia współistniejące mogą bowiem prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku. Szczególnie ważne jest przeprowadzanie oftalmoskopii u kobiet z wadą powyżej -8 dioptrii, gdyż są one najbardziej narażone na odklejenie siatkówki.

Dzieci, niezależnie od wieku, także powinny być regularnie poddawane badaniu dna oka. W przypadku noworodków pozwala wykryć retinopatię.

Oftalmoskopia przed 40 rokiem życia powinna być wykonywana raz na trzy lata. Między 40 a 50 rokiem życia należy wykonywać ja raz na dwa lata, a u osób starszych raz na rok. Jeśli w rodzinie wystąpiła jaskra, pacjent powinien udać się na badanie już po 35 roku życia. U osób z wada powyżej 3,5 dioptrii oftalmoskopia pozwala stwierdzić, czy siatkówka oka nie zaczęła się rozwarstwiać.

Warto dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Regularne badania pozwalają na szybką diagnozę poważnych schorzeń, gdyż profilaktyka chorób jest najlepszą metodą ich leczenia. Bardzo ważne jest poznanie szczegółów zabiegu na stronie kliniki, a także wybranie odpowiednio wykwalifikowanego profesjonalisty. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera strona wrosinski.pl, co umożliwi zapoznanie się ze szczegółami oftalmoskopii.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala20/domains/bookson.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here