Śluz, czyli substancja wydzielana przez szyjkę macicy, ma za zadanie ułatwić stosunki seksualne. Przedostaje się do pochwy i nawilża jej ścianki, zapewniając tym sposobem lepszy poślizg. Jest też jednym z czynników pomagających w zapłodnieniu, który może mieć również wpływ na sam przebieg ciąży.

Ginekolodzy zawsze tłumaczą swoim pacjentkom, by te przez całe swoje życie zwracały uwagę na rodzaj śluzu (jego barwę, zapach i konsystencję), gdyż można z niej wyciągnąć wiele informacji na temat stanu zdrowia i dowiedzieć się chociażby, czy przypadkiem kobieta nie jest już w ciąży. Jaki śluz po zapłodnieniu najczęściej zatem występuje u pań? Jak powinien on wyglądać i jaką powinien mieć konsystencję, by po jego analizie można było stwierdzić, że rzeczywiście doszło do połączenia się komórek jajowych z plemnikami?

Na każdym etapie cyklu menstruacyjnego śluz może być nieco inny. Przeważnie ma przezroczystą lub lekko zabieloną barwę, a jego konsystencja jest ciągnąca lub bardziej rzadka. Wraz z występowaniem kolejnych etapów cyklu miesiączkowego śluz zaczyna się jednak zmieniać. Zupełnie inaczej wygląda podczas dni niepłodnych, a inaczej w trakcie tych płodnych, kiedy to musi odegrać bardzo ważną rolę i ułatwić plemnikom dotarcie do komórek jajowych.

kobieta czyta

Śluz szyjkowi spełnia jednak równocześnie kilka innych funkcji. Chroni pochwę przez otarciami i uszkodzeniami mechanicznymi oraz tworzy na niej naturalną barierę ochronną, dzięki której stosunek seksualny nie wywołuje u kobiety żadnych dolegliwości bólowych. Śluz jest absolutnie niezbędny do prawidłowego poczęcia dziecka. Kobiety, u których doszło do zaburzeń jego produkcji, bardzo często mają więc spore problemy z zajściem w ciążę, a czasami nawet nie potrafią jej utrzymać.

Jaki śluz po zapłodnieniu? Tak naprawdę nie zmienia się on jednak na tyle drastycznie, by kobieta mogła dostrzec w nim jakieś ogromne różnice. Zmieniają się jednak jego funkcje. Śluz pomaga oczywiście w samym zapłodnieniu, ale później przez cały czas trwania ciąży chroni narządy płciowe i zabezpiecza pochwę przed ewentualnymi infekcjami. Jest też sporym zabezpieczeniem dla samego dziecka. Skoro bowiem potrafi ochronić mamę, jednocześnie ochrania rosnące w jej brzuszku potomstwo.

W okresie ciąży wzrasta bowiem produkcja śluzu, z którego powoli tworzy się większy czop. Zamyka on szyjkę łączącą się z macicą i w ten sposób nie pozwala na to, aby jakiekolwiek drobnoustroje przedostały się do samego płodu. Ten czop oczywiście w pewnym momencie sam odpadnie i zadzieje się to zupełnie naturalnie. Żadna kobieta nie powinna się też martwić tym, że w trakcie ciąży jej śluz jest bardziej gęsty lub obfity. To także sprawa absolutnie normalna. Po urodzeniu dziecka śluz wróci do swojego pierwotnego stanu.

Z największymi i najbardziej nieprzyjemnymi problemami kobietom przychodzi się jednak zmierzyć tuż przed samym porodem. To właśnie wtedy śluz staje się jeszcze bardziej uporczywy. Szyjka macicy potrafi produkować go w niesamowicie dużych ilościach, dlatego też aby zapewnić sobie w tym czasie odpowiedni komfort, należy zawsze nosić wkładki lub delikatne podpaski higieniczne, które ochronią bieliznę przed zabrudzeniem. Po konsystencji i barwie śluzu można nawet rozpoznać moment przyjścia na świat dziecka.

w łóżku

Kobiecy organizm sam zaczyna powoli przygotowywać się do porodu. Czop stworzony ze śluzu odpada, a wtedy śluz robi się znacznie gęstszy, czasami nawet tak gęsty, że konsystencją przypomina galaretkę. Nierzadko można w nim dostrzec małą ilość krwi, która jedynie potwierdza to, że doszło do odpadnięcia czopu. Nie należy zatem przejmować się takimi objawami. Są one jedynie sygnałem wysyłanym przez organizm. Informacją, że już niedługo dojdzie do rozpoczęcia się akcji porodowej.

Kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na jakość swojego śluzu, bo gdy to właśnie on przybierze niewłaściwy kolor lub dziwną konsystencję, może to być znak o rozwinięciu się pewnych infekcji płciowych. Trzeba wtedy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, zamiast próbować leczyć się na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here