Poszukiwania pracy to dla wielu działania męczące oraz stresujące. Pozyskanie nowej posady, rozmowy kwalifikacyjne czy proces rekrutacji wywołują wiele strachu i niepewności. Jak zaradzić tym emocjom? Jak przygotować się do rozmowy o pracę? Jak napisać CV? Co powinno znaleźć się w dobrze i ciekawie opracowanym Curriculum Vitae?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy, która zostanie przeprowadzona pomiędzy kandydatem, a właścicielem firmy lub jego przedstawicielem, powinno pomóc opanować emocje, jak również zrobić dobre wrażenie na odbiorcy.

Przygotowując się do takiego spotkania należy:
– zapoznać się z działalnością, usługami, celem i polityką firmy,
– zastanowić się nad udziałem, który można włożyć w rozwój firmy,
– przeanalizować własne zalety i wady, a także umiejętności, które mogą mieć wpływ na prace na danym stanowisku,
– stworzyć czytelne i przejrzyste CV, a także list motywacyjny,
– spisać sobie listę pytań i wszelkich nurtujących niejasności, itp.

Jak napisać CV?

CV to bardzo ważny element rekrutacyjny. To na jego podstawie, kandydaci zostają zaproszeni na dalsze etapy procesu i rozmowy. Aby jednak zaciekawić pracodawcę, należy starannie i przemyślanie stworzyć życiorys. Jakie elementy opisu powinny znaleźć się w dobrze przygotowanym dokumencie?

– dane osobowe – w CV kandydat powinien zamieścić swoje dane osobowe: Imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, mail. Dawniej należało również zamieścić swoją fotografię, jednakże obecnie odchodzi się od tego zwyczaju, gdyż ważniejsze od wyglądu i aparycji są umiejętności i doświadczenie.

przygotowanie do rozmowy

– wykształcenie – wykształcenie to bardzo ważny element spisu. Dzięki niemu przyszły potencjalny przyszły pracodawca może dowiedzieć się jakie zostały ukończone szkoły, kursy, szkolenia przez chętnego. Wykształcenie powinno obejmować informacje o: latach rozpoczęcia i ukończenia edukacji, jak również placówki i instytucje, w których były realizowane,

– doświadczenie – opisanie wcześniej podejmowanych prac i inicjatyw, w szczególności związanych z dana branżą. Wyszczególnienie lat pracy i miejsc podejmowanych stanowisk,

– umiejętności – to, jakie umiejętności w cv zostaną zaznaczone ściśle zależne jest od rodzaju stanowiska i indywidualnych uwarunkowań. Do najczęściej uwzględnianych zręczności zalicza się: umiejętność pracy w grupie, zdolność do kierowania grupą, umiejętność posługiwania się komputerem, władanie wieloma jeżykami, znajomość obsługi poszczególnych programów komputerowych, posiadanie prawa jazdy kategorii B i innych, umiejętność kształtowania wizerunku, itp.
Jakie umiejętności w CV dadzą przewagę kandydatowi? Zdolności, które ujawniamy przed przyszłym pracodawcą mogą mieć ogromny wpływ na dalszy przebieg rozmowy i ewentualnego zatrudnienia. Często to właśnie od nich zależy kariera przyszłego pracownika. Wyróżniając poszczególne umiejętności, należy uwzględnić zarówno te zawodowe, jak i osobiste – opisujące charakter kandydata. Należy skupić się przede wszystkim na zdolnościach, które są cenione przez pracodawcę oraz tych, o których wspominał w wymaganiach i warunkach przyjęcia do pracy.

cv

– zainteresowania – ten podsumowujący punkt pozwoli opisać pasje i zamiłowanie kandydata do poszczególnych rzeczy i działań, jak również jego predyspozycje i aspekty psychologiczne. Do najczęstszych zalicza się: czytanie książek, jazda konna, muzyka, taniec, sport, itp.

Pisząc CV należy pamiętać o kilku ważnych zasadach jego tworzenia. Życiorys powinien być przede wszystkim zwięzły – przyjmuje się, iż najlepiej jeśli obejmuje obszar jednej strony, konkretny, przejrzysty, usystematyzowany. Powinien on być ładny, schludny i zaciekawić odbiorcę. Najlepiej, aby zwracał uwagę jeszcze przed przejrzeniem go, na tzw.” pierwszy rzut oka”. CV powinno również zawierać dopisek – na samym dole dokumentu – informujący o tym, iż twórca życiorysu wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Bez tej informacji dokument może być nieważny, jak również nie brany pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego danego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here