Dziś dzieci mogą być przewożone w samochodach tylko i wyłącznie wówczas, gdy są wyposażone w odpowiedni fotelik. Obowiązujące w naszym kraju przepisy w tym zakresie pozwalają na w pełni bezpieczne podróżowanie maluchów. Jaki fotelik dla dziecka wybrać, aby jazda samochodem była dla niego w pełni komfortowa oraz bezpieczna.

Fotelik samochodowy, a podróżowanie małych dzieci

Dziś każdy troskliwy oraz w pełni odpowiedzialny za swoją pociechę rodzić doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że należy ją przewozić tylko i wyłącznie w odpowiednio dobranym do wzrostu oraz wagi w foteliku.

Jak wiadomo małe dziecko, które to nie jest wyposażone w fotelik podczas hamowania czy też gwałtownego manewru jest bezbronne i w związku z tym może zostać narażone na utratę zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet na śmierć.

Ustawa o obowiązkowym przewożeniu dzieci w fotelikach

Trzy lata temu, a więc w 2017 roku w naszym kraju weszły w życie przepisy dotyczące zasad przewożenia małych dzieci w pojeździe samochodowym. Ustawa ta jest w pełni zgodna z wymogami Unii Europejskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma granicy wiekowej, która to zobowiązuje do jazdy w foteliku samochodowym. Niemniej muszą z niego korzystać wszystkie dzieci, które to mają wzrost poniżej 135 centymetrów.

W foteliku samochodowym nie muszą być przewożone te dzieci, które posiadają zaświadczenie lekarskie dotyczące przeciwwskazania do jego stosowania.Fotelik musi być zawsze odpowiednio dostosowany do masy ciała i wzrostu dziecka. Nieprzestrzeganie tego przepisu w przypadku kontroli drogowej przez policję może skutkować karą grzywny.

samochód seat

Podkładka, a podróżowanie dzieci samochodem

Starsze dziecko o wzroście wyższym niż jest wskazany w obowiązujących przepisach może korzystać ze specjalnej podkładki do samochodu. Obowiązujące obecnie przepisy mówią o tym, że podkładkę zamiast fotela samochodowego można stosować w sytuacji, gdy dziecko waży więcej niż dwadzieścia pięć kilogramów.

Dziś większość podkładek powszechnie dostępnych na rynku jest przede wszystkim przeznaczona dla dzieci, które ważą nie więcej niż trzydzieści sześć kilogramów.

Podkładka dla dziecka przeznaczona do jazdy pojazdem samochodowym ma przede wszystkim na celu ochronę brzucha małego pasażera w czasie jazdy. Otóż u małych dzieci nie są jeszcze odpowiednio wykształcone górne kolce biodrowe i w związku z tym, w chwili nieszczęśliwego wypadku drogowego czy kolizji pas bezpieczeństwa zazwyczaj w bardzo łatwy sposób zsuwa się z miednicy i mocno uciska w brzuch malucha. W związku z tym bardzo często dochodzi do bardzo poważnych w skutkach obrażeń. Warto wiedzieć o tym, że podkładki do jazdy samochodem przeznaczone dla dzieci w zdecydowany sposób zmniejszają siłę nacisku.

Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie

Często bywa tak, że samo przestrzeganie tych istotnych przepisów nie jest w stanie zapewnić maksymalnego bezpieczeństwa dzieciom w czasie jazdy. W związku z tym każdy troskliwy oraz odpowiedzialny rodzic powinien w pełni zadać o to, aby jego ukochana pociecha była w pełni bezpieczna podczas podróżowania.

Warto zawsze pamiętać o tym, że najbezpieczniejsze jest przewożenie małego dziecka w tylnej części pojazdu samochodowego. Otóż w chwili wypadku znajdująca się z przodu poduszka powietrzna, bardzo często wybucha i może zrobić dziecku poważną krzywdę.

fotelik dla dziecka

Wysokiej jakości fotelik, a bezpieczeństwo dziecka

Dziś na rynku istnieje szeroka oferta fotelików samochodowych dla dzieci. Niemniej, aby zapewnić swojemu maluchowi stu procentowe
bezpieczeństwo, każdy rodzić powinien inwestować tylko i wyłącznie z ze sprawdzonych produktów, oferowanych przez znanych i doświadczonych na rynku producentów.

Zakup taniego oraz nieznanego pochodzenia fotelika może w znacznym stopniu odbić się na komforcie jazdy oraz bezpieczeństwie naszego dziecka. Szczególną uwagę należy zawsze zachować podczas przewozu samochodem bardzo małych dzieci. Wybór odpowiedniego fotelika pozwala zawsze na komfortowe oraz w pełni bezpieczne podróżowanie w towarzystwie swych ukochanych pociech.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie są zupy
Następny artykułJakie umiejętności w cv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here