Każdy człowiek ceni piękno i wygodę. Jednak gdyby przyszło nam dokonać porównania warunków mieszkaniowych ludzi, którzy żyli przed nami, a wyposażeniem, które okazuje się niezbędne dla naszego pokolenia, to różnica byłaby diametralna. Wskazuje to na to, że z roku na rok coraz bardziej staramy się zaspokoić nasze rosnące potrzeby. Podstawowe bytowe potrzeby człowieka można streścić w następujących słowach: mieć co zjeść, mieć dach nad głową oraz mieć ubranie. Jak dzisiaj wygląda symboliczny dach nad głową wielu ludzi?

Zadaszenie domu

Dach jest elementem domu, który ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę domownikom. Chroni między innymi przed wiatrem, deszczem, śniegiem, gradem, słońcem. Setki lat temu domy pokrywano strzechą. Dzisiaj jest wiele innych bardziej popularnych pokryć dachowych: blacha trapezowa, blachodachówki, dachówki cementowe lub ceramiczne. W niektórych domkach jednorodzinnych albo blokach można zauważyć praktyczne wykorzystanie dachu w formie tarasu. Na odpowiednio urządzonych tarasach panuje przytulna, przyjemna atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi. Część tarasów na dachu wykorzystywana jest do aranżacji pięknych zimowych ogrodów. Tego rodzaju wykorzystanie dachu jest szczególnie popularne w miastach na nowo powstałych osiedlach. Część ludzi z miasta jest spragniona kontaktu z przyrodą, dlatego cenią sobie tego rodzaju praktyczne rozwiązania jak tarasy dachowe, tarasy przydomowe, duże balkony. Przykłady wspaniale prezentujących się tarasów można znaleźć na stronie marki Aluboss.pl.

Ogrodzenia

Dawniej ogrodzenia domu w ogóle nie były popularne. Sąsiad mieszkał przy sąsiedzie, cała wieś była otwartą, nie podzieloną na poszczególne działki przestrzenią. Później modne stały się drewniane płoty i furtki, następnie solidniejsze ogrodzenia, a dzisiaj coraz częściej spotykamy zmechanizowane, automatyczne furtki i bramy wjazdowe. Żeby zadbać o bezpieczeństwo domowników, właściciele często inwestują w domofony lub wideofony. Dzięki takim urządzeniom bez wychodzenia z domu, można sprawdzić kto stoi przy furtce i ustalić cel wizyty nieznajomego gościa.

Innowacyjne domowe rozwiązania

Kolejnym, nowoczesnym rozwiązaniem, o którym nie miały pojęcia wcześniejsze pokolenia, a które ma wpływ na regulowanie temperatury w mieszkaniu jest klimatyzacja. Do niedawna była ona montowana głównie w biurach i firmach, a od jakiegoś czasu staje się standardem w wielu mieszkaniach. Dzięki klimatyzacji możemy ochłodzić albo ocieplić pomieszczenie. Jest ona szczególnie cenna w mieszkaniach na poddaszu, które szybko nagrzewają się od słońca. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez elektryczności. W dawnych czasach oświetlenie zapewniały lampy na naftę, a dzisiaj mało które dziecko ma pojęcie o tym, że kiedyś nie było możliwości naciśnięcia na włącznik światła, aby w pomieszczeniu nastała jasność.

Podłoga dawniej i dziś

Niewyobrażalne wydaje się również, że dawniejsze domy zamiast drewnianego parkietu, płytek ceramicznych lub paneli podłogowych miały klepiska (podłoga z ziemi). Dożyliśmy czasów, gdzie ludziom bardzo zależy na ekologicznych rozwiązaniach. Dlatego dużo osób remontując dom lub mieszkanie decyduje się na drewnianą podłogę, np. tego typu: https://domdebu.pl/produkty/podlogi-debowe/. Jej zaletą jest przede wszystkim to, że jest przyjazna dla środowiska, biodegradowalna. Chociaż wymaga sporego nakładu finansowego, to posłuży nam wiele lat. Nawet gdyby uległa zużyciu, to wystarczy zamówić usługę cyklinowania i z powrotem wygląda jak nowa. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o dekoracje, to i dawniej i dziś popularne były dywany. W starych domach częściej były to chodniki wytwarzane przez gospodynie, a w późniejszych latach zastąpiono je pięknymi, kolorowymi dywanami. W miarę upływu lat coraz więcej tworzyw wykorzystuje się do produkcji tej podłogowej ozdoby. Jest jednak grupa osób, która ceni naturalność i wybiera materiały dywanowe, takie jak wełna, bawełna lub jedwab.

Ozdoby ścienne i nie tylko

W domach z dawnych czasów ściany najczęściej malowane były wapnem. Dzisiaj stosuje się wiele różnych materiałów, aby nadać pomieszczeniu piękny wygląd. Niektórzy decydują się na gładź, malowanie farbą, tynki strukturalne, płytki ceramiczne albo ładną tapetę winylową. Urządzając mieszkanie w dzisiejszych czasach, chodzi głównie o to, aby całe wnętrze tworzyło przyjazny dla oka widok, a przy tym, żeby łatwo było utrzymać je w czystości. A w dawnym budownictwie skupiano się głównie na praktycznych rozwiązaniach. Mebel jest elementem praktycznym, ale równocześnie dekoracyjnym. Ze względu na łatwy dostęp do drewna wszystkie domy miały kiedyś drewniane stoły i meble. Dzisiaj drewno jest kosztownym materiałem, ale nadającym klimatu i ciepła każdemu pomieszczeniu. Z tego względu u kogoś, kto ceni ten piękny surowiec, drewno znajdzie swoje zastosowanie na podłodze, na schodach i w meblach.

Okazuje się, że chociaż dzisiaj rozwiązania w budownictwie są praktyczne i nowoczesne, to wiele osób czerpie inspiracje z dawnych wzorców. Z tego względu popularny jest między innymi styl vintage, retro, rustykalny. Coraz bardziej doceniamy naturalne, ekologiczne materiały, takie jak drewno, wełna, len. Jesteśmy w stanie wydać więcej pieniędzy tylko po to, aby być bliżej natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here