Narodziny dziecka, to niezwykły czas w życiu rodziców. Już od chwili, kiedy młodzi ludzie dowiadują się, że za dziewięć miesięcy na świat przyjdzie ich dziecko, ich życie zmienia się diametralnie. Ciąża, a więc okres oczekiwania na narodziny potomka, to czas radości i niepokoju. Mały człowiek, który niedługo pojawi się na świecie staje się powodem szczególnej troski. Od chwili poczęcia młodzi rodzice będą mieli ogromny wpływ na zdrowy rozwój swojego maleństwa. Ich troska jest niezwykle ważna, także po narodzinach dziecka.

Okres ciąży mija bardzo szybko i kiedy w końcu pojawia się noworodek, okazuje się,że odczuwamy całą serię ambiwalentnych uczuć. Młoda mama, zwłaszcza jeśli są to narodziny dziecka pierwszego, może doświadczać wielu huśtawek nastroju. Potrafi cieszyć się z narodzin, ale i płakać czując się bezradną. Narodziny dziecka to niewątpliwie ciężki czas dla nowych rodziców.

Wszystko to, co czytali, czego próbowali się uczyć jeszcze podczas ciąży, teraz często okazuje się zawodne. Ich maluszek nie współpracuje, nie stosuje się do zasad długiego snu, o których piszą w książkach i niczym nie można go uspokoić. Do tego dochodzą problemy z karmieniem piersią i huśtawka hormonów u zmęczonej mamy. Trzeba powiedzieć wprost, narodziny dziecka, to prawdziwy sprawdzian dla młodych rodziców, a zwłaszcza matki.

Jak przeżyć pierwsze miesiące po narodzinach dziecka i nie zwariować?

niemowlak

Opieka nad maleństwem nie należy do łatwości. Dziecko pragnie ciągłej bliskości mamy, budzi się w nocy, ma częste napady kolki. Rodzice czują się bezradni, nie wiedzą jak pomóc, co zrobić kiedy sprawdzone metody nie skutkują. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że każde dziecko jest inne. To, co działa i pomaga w bólach brzuszka u jednego, nie będzie skutkowało u innego dziecka. Rodzice często żalą się pediatrom, że narodziny ich dziecka obaliły wszelkie mądre teorie i książkowe porady – przyznają lekarze. Ich maleństwo nie chciało spać, często płakało i wciąż domagało się bliskości mamy. Pewne rzeczy trzeba po prostu przeżyć i uzbroić się w cierpliwość – radzą pediatrzy.

Narodziny dziecka, zwłaszcza tego długo oczekiwanego, to wielka radość. Cieszy się mąż, najbliższa rodzina i przyjaciele. Niestety, często jest i tak, że mama doświadcza zgoła odmiennych uczuć. Jest smutna, często płacze, nie pragnie bliskości swojego dziecka. Ten stan spowodowany jest burzą hormonów, które pojawiają się po porodzie. Większość kobiet tego doświadcza, jednak stan ten stosunkowo szybko mija.

Pojawiają się inne ważne czynności, jak opieka nad noworodkiem, urządzanie pokoju, kupowanie ubranek itp. Młoda mama szybko więc wraca do spraw codziennych i cieszy się z narodzin dziecka. Są też inne przypadki, kiedy złe samopoczucie przechodzi w depresję. Niezwykle ważne jest stałe monitorowanie samopoczucia mamy. Doświadczona położna, odwiedzając rodzinę w domu, bez trudu będzie mogła dostrzec początek depresji. Bardzo ważne jest także, aby najbliższa rodzina była jej świadoma i potrafiła szybko pomóc.

małe dziecko

Narodziny dziecka, to wspaniały czas. W naszym życiu pojawia się nowy człowiek, nasz syn, lub córka, na którego życie będziemy mieli ogromny wpływ. Od naszej postawy będzie zależał prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny. Jako rodzice jesteśmy wzorem dla naszej pociechy, podporą, dajemy poczucie bezpieczeństwa i uczymy miłości. Ciąży więc na nas ogromna odpowiedzialność.

Wszystkim, którzy zastanawiają się jak narodziny dziecka zmienią ich życie, należy jasno odpowiedzieć, że bardzo. Od chwili narodzin wszystko będzie podporządkowane naszemu maleństwu. Nasze sprawy przestają mieć większy sens i wartość. Będziemy robić wszystko, aby zaspokoić potrzeby naszego dziecka. Tak będzie od chwili narodzin, do czasu, kiedy osiągnie ono pełnoletniość.

Narodziny dziecka, to cudowny czas, pełen miłości, poświęcenia, a zarazem wielki sprawdzian naszej cierpliwości i wytrzymałości. Jako młodzi rodzice, bądźmy dla siebie wyrozumiali i wspierajmy się w trudnych chwilach, tylko w ten sposób narodziny dziecka będą najwspanialszą chwilą w naszym życiu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki zasilacz do komputera
Następny artykułPoczątki ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here