Chyba nie ma na świecie drugiej tak prostej czynności, która może tak dużo zmienić w życiu każdego człowieka. Test, którego pozytywny wynik jest niejednokrotnie wyczekiwany z utęsknieniem i nadzieją. Kiedy to na testerze pojawiają się dwie czerwone kreski, zmienia się życie nie tylko przyszłej matki i ojca, ale również wielu osób z ich najbliższego otoczenia.

Odtąd wszyscy oczekują przyjścia na świat nowego istnienia, które za niedługo pojawi się między nimi. Początki ciąży są jednak niekiedy bardzo zróżnicowane i zależą od samych kobiet, które noszą pod sercem swoje przyszłe pociechy.

Dla jednych okres ciąży to błogosławieństwo, gdyż do tej pory w życiu nie czuły się lepiej, a one same promieniują i emanują na wszelkie możliwe sposoby. Kobiety te czują się wręcz błogosławione, a sam fakt że są w ciąży podkreśla ich wewnętrzną potrzebę dowartościowania się, która w ciąży jest realizowana. Jest też druga część kobiet, które zgoła inaczej przechodzą ten burzliwy okres w ich organizmie. Niektóre przyszłe mamy na długo zapamiętają chwile pierwszego trymestru, kiedy to nie mogły spać oraz notorycznie miały nudności kończące się wymiotami.

Gospodarka hormonalna wariując w tym czasie w organizmie przyszłej matki miewa właśnie takie wspomniane powyżej skutki uboczne. Część kobiet podczas wczesnych okresów swojej ciąży prócz nudności ma niejednokrotnie wstręt do jedzenia. Ogórki małosolne które jeszcze wczoraj wydawały się kolejnym cudem świata, dzisiaj są największym okrucieństwem, a ich zapach przyprawia o mdłości. W tym też okresie mogą się pojawić także wahania nastrojów, których często odbiorcami są przyszli tatusiowie oraz inne osoby z najbliższego otoczenia ciężarnej. Pierwsze tygodnie ciąży skutkują również niejednokrotnie sennością, brakiem siły do nawet najprostszych czynności a także brakiem motywacji.

w ciąży

W tym okresie, mimo przeróżnych stanów emocjonalnych – począwszy od śmiechu a na płaczu kończąc – przyszli ojcowie powinni również aktywnie i odpowiedzialnie wspierać ich partnerki. Przyszłe mamy potrzebują tego, by ich otoczyć opieką i zainteresowaniem. Zmiany nastrojów spowodowane burzą w organizmie kobiety będącej w ciąży, choć niejednokrotnie są ciężkie do zrozumienia i logicznego wytłumaczenia nie powinny jednak stawać na drodze utrzymania bliskich i pozytywnych relacji między partnerami. Pierwsze tygodnie ciąży mogą też być czasem wzmożonego pożądania i pociągu seksualnego ciężarnej.

Buzujące hormony mogą wpływać na pociąg seksualny i chęć współżycia częstszego niż sprzed okresu ciąży. W tym jednak wypadku warto skonsultować wszelkie te kwestie z ginekologiem, gdyż mogą pojawić się przeciwwskazania co do odbywania stosunków. Początki ciąży to również czas planowania, czas oczekiwania oraz czas wybiegania w przyszłość i snucia pięknych wizji przez przyszłe mamy. Kiedy kobieta dowiaduje się że jest w ciąży, zazwyczaj – nawet po chwili zawahania – przychodzi radość, która jest przeogromna.

Niektóre przyszłe mamy postanawiają od razu podzielić się z całym światem tą piękną nowiną, inne zatrzymują całość dla siebie, aż do momentu rozwiązania i narodzin nowego człowieka. Pierwsze trzy miesiące ciąży są tak samo bardzo ważnym okresem dla samego dziecka. Rozwijający się płód pod sercem matki w tym czasie wykształca wszystkie narządy, inicjują się również pierwsze samodzielne funkcje życiowe. Zaczyna bić serce, które bije w początkowych chwilach zdecydowanie szybciej niż u matki. Pierwsze uderzenia małego serduszka słyszalne dzięki aparaturze USG w gabinecie ginekologa przeszywają pozytywnym dreszczykiem przyszłych rodziców, którzy czekają na rozwój dziecka i na jego przyjście na świat.

młoda kobieta

Część mam i tatusiów chce jak najszybciej także poznać płeć dziecka, inni postanawiają że chcą być zaskoczeni. Płeć dziecka można określić najwcześniej w okolicach 16 tygodnia, a więc w późniejszej fazie ciąży. Pierwszy trymestr jest niezmiernie istotny w rozwoju dziecka, w związku z czym wiele par decyduje się na badania prenatalne, które mają na celu określić czy m.in. płód rozwija się prawidłowo.

Badania te są często współfinansowane z różnych projektów medycznych, a przyszłe mamy mogą wówczas porównać wyniki badań z tymi, które np. zleca im prowadzący ginekolog. Początki ciąży są więc czasem, który jest niekiedy czasem trudnym, jednak bardzo zróżnicowanym. Pamiętać trzeba, że w tym czasie troską należy otoczyć przyszłe mamy i pielęgnować wspólnie z nimi to piękne nowe życie, które noszą pod swoimi sercami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here