Wiele młodych mam nie wie do końca co oznacza dany tydzień ciąży. Wielka szkoda, bo to cenne źródło informacji na temat dziecka oraz swojego ciała. Jak liczyć tygodnie ciąży? Lepiej znaleźć jak najwięcej informacji i śledzić reakcje swojego organizmu. Należy mieć rozeznanie przede wszystkim podstawowych informacjach. Ciąża trwa zazwyczaj około 265 dni, czyli około 38 tygodni.

Trzeba też uwzględnić, że różnie jest to liczone. Niektórzy liczą pierwszy dzień ostatniej miesiączki za start, niektórzy zapłodnienia komórki jajowej. Warto mieć rozeznanie jak się zachowywać w poszczególnym okresie czasu. Część osób uznaje tradycyjne 9 miesięcy, a całkiem sporo 10 miesięcy tak zwanych księżycowych. Wtedy liczba zaokrągla się nagle do 280 dni (40 tygodni). Dla ułatwienia lepiej wybrać pierwszy model. Jak liczyć tygodnie ciąży, gdy grono osób skupia się tylko na miesiącach? Lekarze wprowadzają szereg istotnych nowych terminów, między innymi trymestry.

kobieta w ciąży

Jak liczyć tygodnie ciąży? Przydatne w tym kontekście bywają tak zwane kalkulatory ciąży. Wystarczy jedynie dobrze poszukać w sieci. Liczone informacje ustalane są na podstawie ostatniego dnia miesiączki, określa się w ten sposób długość poszczególnego cyklu. Można jednak oprzeć się na niżej podanych danych. Wystarczy podzielić ciąże na trymestry, które dzielą się na poszczególne miesiące. Jeden miesiąc dzielimy w zaokrągleniu na cztery tygodnie. Możemy odhaczać sobie kolejne tygodnie, potem miesiące i w końcu trymestry.

Jesteśmy szybko zorientowani w obecnej sytuacji. Dochodząc w końcu do 40 tygodnia, czyli 9 miesiąca i 3 trymestru. Dostarcza to licznych informacji o rozwijaniu się dziecka, określa się na tej podstawie różne badania. Jesteśmy na bieżąco w aktualnym wzroście dziecka i tym jakie narządy rozwijają się kolejno. Wiedza o tym jak liczyć tygodnie ciąży przydatna jest też dla nas samych. Warto czytać różne poradniki i wskazówki medyczne lekarzy i wiedzieć co jeść, jakie nawyki mieć w danym tygodniu. miesiącu czy trymestrze.

Wiedza o tym jak liczyć tygodnie pozwala sobie wyobrazić wielkość dziecka w poszczególnych okresach czasu. Część osób przyrównuje wielkości do poszczególnych owoców czy warzyw. Przykładowo w 5 tygodniu może to być ziarenko sezamu, ale już w 6 ziarenko grochu. Odpowiednio 2 milimetry, a potem już 4. Siódmy tydzień to już dojrzała jagoda, ósmy malina. 9 tydzień oznacza już rozrost wiśni. 10 tydzień to już 3 centymetry. Potem dochodzą także poszczególne wagi. Tak jak wcześniej było to kwestie minimalnych wielkości, tak w 11 tygodniu ciąży dziecko osiąga już 8 gram i jest równe wadze figi.

Szczególny wzrost następuje w 13 tygodniu, gdzie porównać możemy wielkość i wagę do mandarynki (25 gram i 9 centymetrów). Pierwszy kilogram przekraczamy na poziomie około 27 tygodnia (kalafior). 2 kilogramy w 33 tygodniu (mowa tu już główce kapusty). W końcu bezpiecznie docieramy do mety, czyli dużej dyni w 40 tygodniu. 50 centymetrów i 3,5 kilograma, oczywiście zależne jest to od poszczególnego dziecka i dane będą różnorodne. To tylko poglądowe spojrzenie na to jak można wykorzystać swoją wiedzę jak liczyć tygodnie ciąży. Można sobie spisać wszystkie dane i wyobrazić sobie stan dziecka w danym momencie.

który tydzień ciąży

Jak odżywiać i zachowywać się w poszczególnych tygodniach, miesiącach, trymestrach? Wiedza dotycząca tego jak liczyć tygodnie ciąży może przydać się w ustalaniu diety. Przede wszystkim należy odrzucić alkohol czy papierosy. To bardzo może zaszkodzić dziecka bez względu na okres ciąży. Bardzo ważne dbanie jest przyjmowanie kwasu foliowego na wczesnym etapie ciąży.

Poza tym ważne jest trzymanie się diety zdrowej, bogatej w warzywa i owoce. Odrzucenie rzeczy słodkich czy tłustych. Na cenzurowanym są też różnego rodzaju napoje energetyzujące, przesłodzone czy nawet kawa wpływająca na ciśnienie. Nie wyklucza się natomiast spożywania dużych ilości soli, niektórzy lekarze po konsultacji nawet na to nalegają. Jak więc widzimy wiedza na temat tego jak liczyć tygodnie ciąży ma bardzo szerokie zastosowanie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPoczątki ciąży
Następny artykułMiesiączka po porodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here