Uprawa zbóż to jeden z ważniejszych procesów w branży rolniczej.

Dzięki temu możliwe jest pozyskiwanie ziaren wykorzystywanych do produkcji różnych pasz, kaszy, mąki oraz innych wyrobów spożywczych. Bardzo ważną sprawą dla rolników jest odpowiedni poziom pielęgnacji i dbania o zboża. Dzięki temu plony będą wysokie i zadowalające. Istotne jest nie tylko podlewanie, nawożenie i pielęgnowanie gleby. Bardzo ważną sprawą jest również zadbanie o odpowiednią ochronę roślin i zwalczanie różnego rodzaju chorób. Jednym z poważniejszych problemów jest pleśń śniegowa.

Podstawowe informacje na temat pleśni śniegowej

Wspomniane schorzenie pojawia się na zbożach jako jeden z rodzajów furioz. Zgodnie z nazwą, można zauważyć, że choroba ta pojawia się w miejscach zbyt długiego zalegania śniegu. Schorzenie to jest powodowane przez grzyb, którego największy rozwój odnotowywany jest pod koniec okresu wegetacji. W pierwszej kolejności grzyb ten atakuje najsłabsze rośliny znajdujące się w łanie. Rozpoznanie tej choroby jest dość proste, ponieważ zaatakowane zboża różnią się barwą od niezarażonych. Siewki obumierają i pokrywają się grzybnią w kolorze jasno różowym.

Uprawa zbóż

Pleśń śniegowa atakuje różne rodzaje zbóż. Najbardziej zagrożoną rośliną jest żyto, pszenżyto oraz pszenica. Znacznie rzadziej choroba ta może zaatakować również jęczmień. Jej nadmierny rozwój powoduje znaczną utratę plonów, dlatego warto stosować skuteczne metody profilaktyki oraz zwalczania tego problemu. Dobrą wiadomością jest fakt, że na polskim rynku można znaleźć wielu producentów i dystrybutorów preparatów do efektywnej walki z pleśnią śniegową.

Jeśli chodzi o chorobę roślin, jaką jest pleśń śniegowa, jej zwalczanie jest możliwe dzięki fungicydom. Są to specjalistyczne preparaty, które hamują rozwój grzybów i skutecznie chronią przed prezentowanym schorzeniem. W okresie wegetacyjnym należy wykonać kilka oprysków z fungicydami w czasie kłoszenia oraz kwitnienia zbóż. W Internecie dostępnych jest bardzo wielu sprzedawców i producentów takich produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here