Jesień najczęściej wiąże się z brzydką pogodą, tj. deszczem, wiatrem, która ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Największą bolączka jest coraz mniejsza ilość słonecznych dni, w których trakcie chętniej wychodzimy na zewnątrz. Na szczęście w jedzeniu możemy dostarczyć cenne witaminy, które pomogą nam uporać się z jesienną chandrą. Co zatem warto jeść jesienią?

Uzupełnienie niedoborów witaminy D3

Podstawą jesiennej diety jest uzupełnienie niedoborów wynikających z mniejszej ilości promieni słonecznych, jak również jedzenia diety uboższej w witaminy. Z racji tego, że sezon na warzywa bogate w wiele witamin się kończy, powinniśmy bardziej zwrócić uwagę na to, co jemy. Pomocny będzie catering dietetyczny, który stanowi dużą wygodę. Nie trzeba poświęcać czasu na sprawdzanie, czy przyrządzone potrawy zawierają wszystkie cenne składniki przeciwdziałające złemu samopoczuciu. To, co oferuje dieta pudełkowa, sprawia, że czujemy się zdrowsi. Kilka dostarczonych gotowych posiłków jest szybkie i wygodne, zwłaszcza dla współczesnego człowieka, mocno zapracowanego. Stąd podstawą jest dostarczenie pożywienia bogatego w witaminę D3, czyli słoneczną witaminę. W ten sposób przeciwdziałamy przeziębieniom i jesiennej chandrze. Witaminę D3 znajdziemy w tłustych rybach jak tuńczyk, makrela, łosoś i sardynki, a także w jajkach kurzych, wątróbce oraz przetworach mlecznych w postaci tłustych serów i mleka. Warto jednak wspomóc się suplementacją, aby w jeszcze lepszym stopniu pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę  cenną witaminę.

Żywność bogata w witaminy z grupy B

Kolejnym ważnym składnikiem diety przeciwdziałającej jesiennej chandrze jest kompleks witaminy B. Odpowiedzialna jest za układ nerwowy, łagodzi stany napięcia nerwowego, poprawia koncentrację, a także ma wpływ na lepszy nastrój. Naturalnym źródłem witamin z grupy B są zboża jak ryż, kasza, płatki owsiane, a także mięso, ziemniaki, rośliny strączkowe, sezam, nasiona słonecznika i dyni oraz orzechy. Również dieta pudełkowa zawiera posiłki stworzone z myślą o codziennym uzupełnieniu witaminy B. Co więcej, catering dietetyczny z dostawą pozwoli na staranne dobranie posiłków o najwyższej zawartości cennych składników odżywczych. Stąd jest najchętniej wybierany przez osoby aktywne fizycznie, jak i umysłowo.

Co jeszcze jeść na chandrę?

marchew

Istotną kwestią jest pobudzanie mózgu do produkcji hormonu szczęścia tzw. serotoniny, której w stanie obniżonego nastroju jest znacznie mniej niż latem. Za regulowanie układu nerwowego, obniżenie poziomu pobudzenia nerwowego oraz stymulowanie mózgu do produkcji serotoniny odpowiada tryptofan, który znajdziemy w pestkach dyni, bananach, serze mozzarella, piersiach z kurczaka, otrębach owsianych, tuńczyku oraz jajkach. Kolejnym ważnymi składnikami diety jesiennej, którą warto wprowadzić w ramach wygodnego cateringu dietetycznego, są kwasy omega-3. Decydują one o zdrowym funkcjonowaniu mózgu, ponieważ zawierają kwas DHA, który chroni przed wahaniami nastroju, zapobiega depresji oraz starzenia się organizmu i wynikających z tego skutków. Odpowiedzialne za intelekt oraz łagodzenie stanów napięcia nerwowego kwasy omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich jak łosoś norweski, czy makrela, a także w awokado i oliwie z oliwek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here