Współcześnie bardzo wiele par przez dosyć długi czas stara się o zajście w ciążę. Niestety nie zawsze jest to takie proste i łatwe jak mogłoby się wydawać. Czasami przed ludźmi stają wielkie wyzwania związane z planowaniem zajścia, nie zawsze wszystko uda się rozwiązać idąc na tak zwane żywioł. Warto wiedzieć jak najwięcej na temat objawów płodności, dzięki temu będzie można starać się o ciążę w te dni, w których jest największa szansa na poczęcie.
Podstawowa wiedza na temat cyklu miesiączkowego kobiety
Na początek warto przyswoić sobie podstawowe informacje na temat cyklu miesięcznego kobiety. Jak bowiem wiadomo kobieta jest płodna tak naprawdę jedynie przez kilka dni w całym miesiącu, a komórka jajowa żyje nie dłużej niż 24 godziny. To dlatego właśnie obserwowanie swojego organizmu jest tak ważne by dosłownie wstrzelić się w ten płodny okres. Cykl miesięczny zaczyna liczyć się od pierwszego dnia okresu. A zatem pierwszy dzień cyklu to dzień pojawienia się miesiączki i warto zaznaczyć sobie tą datę na przykład w kalendarzu lub w aplikacji w telefonie.
Jeżeli jakaś kobieta stara się od dłuższego czasu o dziecko to będzie musiała nauczyć się analizować informacje płynące z jej własnego organizmu i wyciągać z niej wnioski. Bez takiego skupienia się na swoim organizmie i na podstawowej wiedzy z biologii po prostu nic się nie uda. Miesiączka najczęściej trwa do 5 dni. Później zaczyna się przez kilka dni czas, kiedy to zaczyna dojrzewać kolejne pęcherzyk z komórką jajową w środku. Jeżeli kobieta ma tak zwany książkowy przebieg cyklu miesiączkowego to pęcherzyk ten powinien pęknąć w 14 dniu od pojawienia się miesiączki i wtedy dojdzie do uwolnienie komórki jajowej.
Następnie będzie ona wędrowała jajowodem do macicy i gdy napotka na swojej drodze plemniki, to może dojść do zapłodnienia. Ze względu na to, że plemniki mogą mieć żywotność sięgające nawet 5 dni, to tak naprawdę stosunek płciowy odbyty właśnie kilka dni przed tym kulminacyjnym momentem płodności kobiety może pozwolić na zajście w ciążę.
Niestety współcześni mężczyźni bardzo często mają bardzo słabą jakość spermy i zwyczajnie ich nasienie nie ma takiej możliwości, by plemniki przetrwały tak wiele dni w drogach rodnych kobiety. Nie jest to jednak Oczywiście tylko i wyłącznie hipotetyczna możliwość. Mężczyźni zdrowo żyjący i dbający o swój organizm mogą mieć właśnie tak żywotne plemniki i do zapłodnienia może dojść rzeczywiście nawet kilka dni po stosunku. Jeżeli komórka nie zostaje zapłodniona to obumiera i kolejne 14 dni to czas tak naprawdę bezpłodny.
Pierwsze objawy ciąży a śluz
Świadome kobiety doskonale wiedzą o tym, że aby ocenić swoją płodność Muszą też obserwować śluz. Kiedy organizm zbliża się do czasu płodnego to staje się on bardzo przezroczysty i ciągnie się niczym białko jaja kurzego. Natomiast w czasie dni bezpłodnych jest on mętny i gęsty i nie pozwala na przemieszczanie się plemników w drogach rodnych kobiety. Kobiety muszą zatem obserwować również ten parametr i nauczyć się wyciągać odpowiednie wnioski z tych obserwacji.
Po zajściu w ciążę mogą natomiast pojawić się pewne trudności zinterpretowałem śluzu. U niektórych kobiet jest on bogiem praktycznie zerowy, co może stanowić pewna trudność w interpretowaniu. Nie należy zatem kierować się tylko i wyłącznie tym obiadem bo może być on po prostu mylący. Lepiej zatem wykonać na przykład test ciążowy, który na dobrą sprawę może być wyniki już nawet w pierwszym dniu planowanej miesiączki, która się nie pojawiła na czas.
Pierwszy objaw ciąży mogą bowiem przypominać tak naprawdę objawy zbliżającego się okresu, kiedy to kobieta odczuwam bóle w dole brzucha czy ma bardziej wrażliwe piersi. Nie są to objawy specyficzne i mogą pojawić się też w innych sytuacjach. Samo obserwowanie śluzu w pierwszym okresie w ciąży może nie dać pewności co do tego, czy kobieta zaszła w ciążę. Niemniej jednak warto obserwować swój organizm przez cały czas, bo właśnie w ten sposób kobieta uczy się go i lepiej rozumie swoje ciało i swoją fizjologię.