Ciąża to piękny czas dla rodziców. Może odznaczać się niecierpliwym oczekiwaniem, bądź spokojnym rytmem, jednak kończy się dla większości we wspaniały i szczęśliwy sposób na który warto czekać. Są to chwile nie do zapomnienia. Jednak zanim to nadejdzie, w życiu płodowym zachodzi wiele zmian na które warto zwrócić uwagę, a najważniejszą zmianą i nowością, jest pojawienie się zarodka. Jak wyglądają pierwsze dni ciąży.

Czy kobieta musi na siebie uważać od pierwszych dni życia płodu?

Pierwsze dni ciąży często są przegapiane przez młodych rodziców którzy niczego nieświadomi dowiadują się o nowym życiu dopiero po paru tygodniach jego istnienia. Są kobiety które wyczekują pierwszych objawów ciąży, a te nie pojawiają się przez tygodnie, a są też takie które od razu rozpoznają u siebie zmianę. Jak przebiega proces zapłodnienia? Proces ten jest niezwykle skomplikowany i często czasochłonny dla rodziców którzy starając się o dziecko wprowadzają się w stan zdenerwowania który nie sprzyja zapłodnieniu. Proces zapłodnienia trwa siedem dni i rozpoczyna się od spotkania komórki jajowej z plemnikiem.

Jest to bardzo ważny moment, ponieważ komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia jedynie przez parę godzin w ciągu całego cyklu. Z połączenia komórki jajowej i plemnika powstaje zygota która rozpoczyna proces dzielenia się. Następnym etapem jest droga jajeczka zapłodnionego, w jajowodzie w celu zagnieżdżenia się w macicy. Od tego momentu mogą występować pierwsze objawy ciąży. Często są one jednak mylone z przeziębieniem lub grypą, bądź przemęczeniem organizmu.

w ciąży

Kobiety które od jakiegoś czasu starają się o dziecko potrafią bardzo uważnie obserwować swoje ciało i zdarza się że zauważają że są w ciąży już po 10 dniach od zapłodnienia. Pierwsze dni ciąży łatwo dają o sobie znać w badaniach krwi, w których już na wczesnym etapie poziom hormonu beta HCG jest podwyższony. To właśnie hormon który jest badany podczas kupnego testu ciążowego. Stężenie tego hormonu krwi może jasno dać do zrozumienia w którym tygodniu ciąży kobieta jest.

Najwcześniejszymi objawami które można zaobserwować już w pierwsze dni ciąży są wymioty, nudności i biegunki. Często przypisywane niestrawności, bądź wczorajszej kolacji potrafią dawać delikatne sygnały o nowym stanie w jakim znalazła się kobieta. Są to jednak objawy które często zostają z kobietą przez dłuższy okres a mogą się ciągnąć nawet przez cały pierwszy trymestr.

W tym okresie kobieta może zaobserwować spadek wagi wywołany wycieńczeniem organizmu. Do objawów wczesnej ciąży warto dodać zmęczenie. Kobiety mimo stałych czynności w ciągu dnia odczuwają zmęczenie i senność, często potrzebują się na chwilę zatrzymać aby powstrzymać zawroty głowy. Ważnymi i znaczącymi objawami są również brak apetytu i tkliwość piersi. Często się zdarza że po wystąpieniu tych objawów kobieta bierze pod uwagę i sprawdza swój stan w kierunku ciąży.

kobieta w ciąży

Często jednak kobieta potrafi nie być świadoma swojego stanu nawet przez parę tygodni. Co jeśli jest to okres w którym kobieta piła, bądź jest osobą palącą papierosy? Nie jest to do końca wiadome dlaczego, jednak pierwsze dni ciąży które powinny być najdelikatniejsze dla płodu są dla niego jednocześnie najbezpieczniejsze. Nawet jeśli kobieta pali nałogowo papierosy, to w początkowej fazie 1 trymestru, szkodliwe substancje nie są transportowane do płodu, a trunki wypite również nie mają wpływu na nowo rozwijające się życie.

Natura jest niesamowita ustanawiając bezwarunkową ochronę dla płodu w okresie w którym najczęściej rodzice nie są jego świadomi. Dlatego często młode mamy spanikowane udają się do lekarza ponieważ tydzień temu na weselu wypiły parę lampek wina a na następny dzień dowiedziały się że są w ciąży. Jest to bardzo częsta sytuacja, jednak całkowicie bezpieczna zarówno dla płodu, jak i mamy.

Nowe życie tworzące się w łonie kobiety jest niesamowicie ciekawym zjawiskiem. Kobieta zmienia się i rozwija razem z małym człowieczkiem rozpoczynającym swoje życie w jej łonie. Jest to magiczny i szczególny czas zarówno dla rodziców, jak i malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here