Jeżeli na co dzień lub w pracy korzystasz z komputera stacjonarnego, to oczywiste, że najlepiej będzie ci się na nim pracować w momencie, gdy wyposażyć go w porządny monitor.

To dzięki niemu jesteś w stanie wyświetlać wszystkie obrazy i informacje. Im wyższą ma on jakość, tym łatwiejszy staje się odbiór wszystkich plików, a sama praca przy komputerze okazuje się prostsza i przyjemniejsza. Na rynku wyróżniamy w tym momencie monitory do gier komputerowych, do grafik, a nawet specjalistyczne monitory przeznaczone do oglądania filmów i seriali. Który z nich będzie zatem najlepszy? Jaki monitor wybrać?

Pierwszą rzeczą, którą na pewno weźmiesz pod uwagę na zakupach, będzie rozdzielczość ekranu oraz jego przekątna. Zapewne od razu przyjdzie ci do głowy pomysł, by sięgnąć po ten największy monitor, jaki tylko zobaczysz w sklepie. Zagwarantowałby ci on największą przestrzeń roboczą, więc w teorii powinien stać się doskonałym narzędziem do obróbki graficznej zdjęć, korzystania z gier czy oglądania filmów. Nie do końca tak to jednak działa. Przekątna ekranu nie jest wyznacznikiem użyteczności i funkcjonalności monitora. Tak naprawdę mało kto potrzebuje gigantycznych ekranów i mało komu pracuje się na nich dobrze. Im większa jest przekątna ekranu, tym intensywniej musi na niej pracować twój wzrok, a to z kolei może doprowadzić do silnych bólów głowy czy np. zmęczenia.

przy pracy

Drugi element – rozdzielczość. O dziwo jest ważniejszym parametrem od przekątnej ekranu, choć wydawać by się mogło, że powinno być odwrotnie. Rozdzielczość z całą pewnością w dużej mierze wpłynie jednak na jakość wykonywanej przy komputerze pracy. Powinna być ona w szczególności ważna dla tych osób, które na co dzień zajmują się obróbką graficzną, obrabianiem zdjęć bądź tworzeniem filmów czy multimedialnych klipów.

Jeżeli twój monitor ma być praktyczny i funkcjonalny, po prostu musi wykazywać się wysoką rozdzielczością. Najlepszym wyborem na pewno byłby monitor oferujący rozdzielczość 4k Ultra Hd. Ten parametr zapewnia bowiem wysoką szczegółowość obrazu, dzięki czemu nagle na ekranie każdy detal staje się wyraźnie widoczny, a ty możesz czerpać większą przyjemność z gier, oglądania filmów, a także przerabiania zdjęć bądź klipów.

Kolejna ważna rzecz to ogólna ergonomia

W dzisiejszych czasach zwraca się na nią znacznie większą uwagę niż dawniej. Niegdyś nie mieliśmy w końcu do wyboru aż tak wielu opcji. Na rynku polskim funkcjonowało zaledwie kilku producentów komputerów stacjonarnych, którzy proponowali ci identycznie prezentujące się monitory, różniące się od siebie wyłącznie parametrami wpływającymi bezpośrednio na ich użytkowanie. Teraz monitory tworzą natomiast zróżnicowaną grupę produktów. Cechują się odmienną wielkością i przyjmują dosłownie wszystkie możliwe kształty. Wielkim wydarzeniem dla świata technologii było stworzenie pierwszego monitora obrotowego. Być może właśnie na coś takiego powinieneś się zdecydować? Obrotowym monitorem jesteś w stanie manewrować na wszystkie strony. A to daje ci naprawdę wiele możliwości.

monitor

Jaki monitor wybrać?

W tym momencie powinieneś już mniej więcej wiedzieć, czego masz szukać w sklepach. Tak naprawdę jesteś już w stanie kupić coś porządnego i wartego swojej ceny, ale jeśli zależy ci na naprawdę dobrej inwestycji, zwróć jeszcze uwagę na kilka dodatkowych funkcji. Niektóre monitory oferują ci bowiem szeregu udogodnień. Jednym z nich jest funkcja 3D, która pozwala na odtwarzanie filmów oraz gier nagranych w najnowocześniejszej, trójwymiarowej technologii – aby je odczytać, musisz tylko założyć specjalne okulary, które przeważnie są dołączane do takich monitorów.

Kolejną wartościową funkcją będzie opcja dotykowa. Monitory dotykowe są bardzo wygodne w użyciu, gdyż do ich obsługi nie potrzebujesz nawet myszki. Zawierają na swojej powierzchni specjalne panele dotykowe, które musisz przyciskać palcem, by doprowadzić do konkretnej reakcji. Działają więc dokładnie tak samo jak wszystkie smartfony. A jeśli bardzo cenisz sobie wygodę, monitor dotykowy na pewno przypadnie ci do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here