Radio samochodowe jest bez wątpienia niesamowicie ważnym urządzeniem dla ogromnej rzeszy kierowców, którzy nie wyobrażają sobie codziennych podróży bez komfortowego słuchania muzyki w pojeździe. Zresztą dla większości z nas zrezygnowanie z tej przyjemności podczas jazdy byłaby co najmniej dziwna i nie wyobrażamy sobie właściwie jak mogłaby w ogóle przebiegać podróż, a już w szczególności ta dłuższa, bez słuchania utworów ulubionego wykonawcy.

Niestety w bardzo wielu samochodach, a już na pewno w tych nieco starszych, możemy spotkać radia, które nie tylko nie pozwalają na odtwarzanie muzyki ze źródeł innych niż płyty cd, ale również nie mają wejścia AUX pozwalającego podłączyć dowolne urządzenie poprzez gniazdko słuchawkowe. Zdarzają się nawet takie odtwarzacze, które dysponują jedynie kieszenią do odtwarzania kaset magnetofonowych i chociaż ich słuchanie może być niesamowitą przyjemnością to jednak faktem jest, że większość wydawnictw zaprzestała rozpowszechniania muzyki na tego typu nośnikach.

W podobnych sytuacjach, jeśli oczywiście mamy ochotę posłuchać czegoś nowego i nie być zdanymi wyłącznie na stacje radiowe, możemy się zaopatrzyć w bardzo praktyczne urządzenie jakim jest transmiter FM. Jeśli jeszcze nie spotkaliście się z podobną technologią to śpieszę wyjaśnić, że jest to taki wynalazek, który umożliwi przekazanie muzyki, czy dowolnego dźwięku, pochodzącego z zewnętrznego urządzenia wprost do naszego systemu audio w samochodzie. Zresztą nie tylko w samochodzie, bo z transmitera można również korzystać i w domu, chociaż większość modeli zasilana jest z gniazda zapalniczki i konieczna będzie specjalna przejściówka.

samochód

W każdym razie urządzenie to działa w taki sposób, że wysyła drogą radiową dźwięk odtwarzany na przykład na telefonie. Następnie fale te są wyłapywane, na ustawionej częstotliwości, przez nasze radio samochodowe i oto możemy słuchać czego chcemy za pomocą naszego samochodowego systemu audio.
Proste i genialne zarazem rozwiązanie zdobyło już całą masę fanów na całym świecie i firmy produkujące podobne urządzenia prześcigają się dzisiaj nie tylko w dodawaniu nowych funkcji (np. bluetooth) ale także w projektowaniu coraz bardziej ciekawego designu samego urządzenia.

Jakość i funkcjonalności poszczególnych modeli ma oczywiście odbicie w ich cenie, jednak najprostsze modele możemy już nabyć za dosłownie kilka złotych. To jaki transmiter fm powinniśmy zakupić zależy nie tylko od naszego budżetu, ale również od naszych wymagań co do jakości przesyłanej muzyki czy też źródeł jej odtwarzania.

Najprostsze i najtańsze transmitery będą odtwarzały praktycznie dowolny format muzyczny, jednak ich sporym ograniczeniem jest to, że zwykle nie są wyposażone w technologię bluetooth. Można na nich przekazywać dźwięk z urządzenia podłączonego za pomocą gniazda słuchawkowego czy też bezpośrednio z urządzenia usb lub z karty pamięci. W dzisiejszych czasach takie rozwiązania mogą się jednak okazać niewystarczające i do pełnego komfortu będziemy chcieli jednak, aby nasze urządzenie umożliwiało całkowicie bezprzewodowe przesyłanie dźwięku.

muzyka

Nie chodzi tu przecież o samą muzykę, ale również o możliwość prowadzenia rozmowy telefonicznej podczas jazdy, bo i do tego wykorzystywane są przecież transmitery fm.
Jeśli więc nasze wymagania co do rodzaju przesyłu danych są nieco wyższe to musimy być już gotowi na wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Na całe szczęście urządzenia z tej półki cenowej charakteryzują się zwykle nie tylko możliwością połączenia przez bluetooth, ale także i całkiem przyzwoitą jakością umożliwiającą odtwarzanie dźwięku na dość dobrym poziomie. Naturalnie nie zadowoli to rasowych audiofilów ale na potrzeby codziennego użytkowania powinno okazać się aż nadto wystarczające.

Warto przy tym pamiętać, że na jakość dźwięku będzie miał także wpływ nasz zestaw audio w samochodzie czy choćby takie czynniki jak wygłuszenie auta, poziom hałasu na zewnątrz i trasa jaką aktualnie pokonujemy. Nie należy oczekiwać cudów, jeśli nie jesteśmy posiadaczami samochodów najwyższej klasy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here