Przeglądamy internet praktycznie codziennie. Korzystamy z mediów społecznościowych, sprawdzamy skrzynkę mailową czy korespondujemy. Jednak znaczną część swojego czasu w internecie spędzamy na wyszukiwaniu interesujących nas haseł w internetowych wyszukiwarkach.

Wpisujemy produkty, które chcemy kupić przez internet, programy czy filmy, które mamy ochotę obejrzeć czy szukamy informacji na interesujący nas temat. To źródło bez dna. Znajdziemy to wszystko. A wszystko dzięki wyszukiwarko, które w szybki sposób spinają całą wiedzę internetu i pokazują ją według Twoich kryteriów wyszukiwania. Najpopularniejsza to oczywiście wyszukiwarka google. A co poza nią?

Jakie są wyszukiwarki internetowe?

Ale zacznijmy od tego naszego giganta. Google. Wyszukiwarka ta jest najbardziej popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Skupia bowiem ponad 80% udziałów wszystkich innych wyszukiwarek. Jest najpopularniejsza dzięki swojemu algorytmowi wyszukiwania, a także ogromnej ilości dodatkowych funkcji. Korzystamy np. z maila oferowanego przez google, który zapamiętuje nasze wyniki wyszukiwania i automatycznie podpowiada nam, gdy wyszukujemy coś po raz drugi. Ponadto pokazuje najbardziej spójne z wpisanymi hasłami strony, a wyniki pokazują się po około pół sekundzie czekania. Stąd wybieramy to, co najlepsze.

yahoo

Ponadto, google wprowadziła system reklam, oczywiście płatnych, które pokazują sie na górze list wyników wyszukiwania. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla osób posiadających własne sklepy internetowe, które pragną zaistnieć i internecie i przyciągnąć dzięki temu do siebie nowych klientów. Wraz z wyszukiwarką google udostępnia szereg dodatkowych, darmowych aplikacji. Należą do nich m.in. youtube, mapy google, dysk google, Google Analytics czy Google Trends. W tej wyszukiwarce oprócz wyszukania za pomocą słów kluczowych użyć możemy wyszukiwania głosowego lub wyszukiwania obrazem.

Drugą co do popularności wyszukiwarką internetową jest bing. Zbiera ona około 8% całego rynku światowego. Działa bardzo podobnie do google, jednak jej zasób wyszukiwań jest trochę bardziej okrojony i to, co zostanie nam wyświetlone w google może zostac pominięte przez bing. Zaletą tej wyszukiwarki jest zdecydowanie jej prostota oraz codziennie zmieniające się tło, które urozmaica nam przebywanie w internecie. W bing występuje również odpowiednik mojej firmy i nazywa się bingplaces. Co ciekawe, stworzona została w 2009 roku przez firmę Microsoft i zastąpiła swojego przodka MSN Search.

Oczywiście wyszukiwarka ta bogata jest również w wiele dodatków. Umożliwione jest wyszukiwanie obrazem, a także wyszukiwanie lokalnych firm i przedsiębiorstw wraz z opiniami klientów. Dostępne są również mapy oraz translator umożliwiający przetłumaczenie z jednego języka na drugi. Natomiast funkcja xRank umożliwia nam wyszukiwanie gwiazd, przeczytanie o nich podstawowych informacji i śledzenie poziomu ich popularności.

wyszukiwarka google

Użytkownicy internetu korzystają z wyszukiwania za pomocą Yahoo. Jest to jedna z tych wyszukiwarek, która lubi się narzucać i możemy ją przez przypadek zainstalować wraz z instalacją jakiegoś programu. Wyszukiwarka nie jest zbytnio lubiana, przez swoje działania uznawana jest za spam i w internecie można znaleźć wiele wątków opisujących sposoby usunięcia wyszukiwarki ze swojego komputera. Wyszukiwarka ta ma swoje początki w 1995 roku i początkowo nie miała istnieć jako wyszukiwarka, ale jako zestawienie, katalog stron internetowych bez możliwości całkowitego przeszukania jej zawartości. W 2009 roku firma połączyła się z Microsoftem i dziś wyszukiwanie z Yahoo odbywa się na poziomie binga.

Mamy jeszcze DuckDuckGo. Wyszukiwarka ta różni się od swoich poprzedników jednym, ale za to istotnym szczegółem – ceni prywatność swoich użytkowników. Nie gromadzone są w niej dane dotyczące historii wyszukiwania, wszystko wykonujemy w niej anonimowo. Cieszy się coraz większą popularnością, jednak cięgle rozwijany jest w niej algorytm wyszukiwania. Wiele funkcji prywatności i otwartość wyszukiwarki sprawia, że jest ona prosta i przyjemna w użytkowaniu. Jednak pomimo zwiększonej popularności zajmuje ona jedynie około 0,5% całego rynku wyszukiwarek.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie gry polecacie
Następny artykułJaki transmiter fm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here