Wątroba każdego dnia wykonuje bardzo ciężką pracę w ludzkim organizmie. Śmiało można powiedzieć, że jest jednym z ważniejszych narządów – bez niej regeneracja nie zachodziłaby w sposób poprawny, a szkodliwe substancje pozostawałyby w ciele, doprowadzając do coraz to poważniejszych braków. O wątrobę warto na pewno dbać na co dzień. To właśnie ona odpowiada z wydzielanie żółci, która jest jednym z najważniejszych enzymów trawiennych.

Narząd ten zdolny jest również do oczyszczania krwi, ponieważ usuwa z niej toksyny, które – gdyby ten mechanizm nie działał prawidłowo – mogłyby przedostać się bezpośrednio do komórek, całych tkanek czy płuc. Wątrobę uszkadza przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Nadmierne spożywanie alkoholu zmusza ją do bezustannej pracy, która przesadnie ją obciąża i utrudnia jej regenerację. Na szczęście każdy jest w stanie zapewnić temu narządowi naturalne wsparcie. Wystarczy zacząć sięgać po bezpieczne wyciągi z roślin. A jakie zioła na wątrobę zadziałają najlepiej i najszybciej?

Jednym z takich ziół na pewno będzie ostropest. Jest to niesamowita roślina, którą od wielu lat wykorzystuje się właśnie w medycynie naturalnej i to na wiele sposobów. Wykazuje się właściwościami oczyszczającymi. Potrafi także odtruwać cały organizm, w tym także i wątrobę, dzięki czemu wspomaga jej procesy regeneracyjne. Ostropest zapewnia wątrobie świetne zabezpieczenie, dzięki czemu chroni ją przed możliwymi atakami różnych toksycznych substancji, a oprócz tego potrafi także uporać się z rozwiniętymi już dolegliwościami, czyli np. stanami zapalnymi narządu.

zioła w słoiczkach

Zaleca się go stosować w przypadku wielu kuracji. Ostropest może okazać się niezwykle pomocny podczas leczenia zatruć pokarmowych wywołanych zjedzeniem nieświeżego pokarmu lub w przypadku zatruć alkoholowych powodowanych przez spożycie nadmiernej ilości wysokoprocentowych trunków. Po ostropest spokojnie można też sięgać na co dzień. Występuje on w wielu praktycznych formach, które są dostępne w każdej aptece.

Jedną z najczęściej występujących przypadłości wątroby jest jednak jej marskość. Powodowana w głównej mierze przez zbyt częste sięganie do kieliszka może rozwinąć się do takiego stanu, który zacznie zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu. Marskość wątroby czasami jednak rozwija się również z innych przyczyn, niekoniecznie tych związanych ze spożywaniem alkoholu. Mogą ją spowodować różne choroby narządów i to nawet nie wątroby, a np. trzustki czy żołądka.

Każdy, kto zmaga się już w tym momencie z marskością wątroby, powinien koniecznie sprawdzić, jakie zioła na wątrobę mogą mu pomóc. A jest ich kilka. W przypadku tej dolegliwości zdrowotnej zaleca się włączyć do diety m.in. dziurawca, pokrzywę zwyczajną, ostropest plamisty oraz karczocha bądź glistnika jaskółczego. Oczywiście tego rodzaju naturalne substancje nie mają aż takich zdolności, by całkowicie zwalczyć chorobę, ale na pewno – jeśli tylko będą przyjmowane regularnie w odpowiednich dawkach – zahamują jej dalszy rozwój i zminimalizują jej objawy, które staną się wtedy mniej uciążliwe.

zioła na wątrobę

Ogólnie rzecz biorąc na stan wątroby największy wpływ ma jednak cały tryb życia prowadzony przez daną osobę. Powinien on być racjonalny. Oczywiście mało kto jest w stanie poświęcić całą swoją uwagę na tworzenie pełnowartościowych i zbilansowanych posiłków, regularne ćwiczenia i systematyczne badania lekarskie, ale tak naprawdę już przy niewielkim wysiłku można wiele zdziałać. Pierwszy krok to rezygnacja z alkoholu. Oczywiście wysokoprocentowe napoje są dla ludzi i można je pić, ale nie należy z tym przesadzać.

Co innego napić się lampki wina dwa razy w tygodniu do kolacji, a co innego każdego dnia maltretować wątrobę kilkoma puszkami piwa lub mocną wódką. Wątroba lubi także zdrową dietę. Jak najczęściej powinny w niej gościć świeże warzywa i owoce, które są zdecydowanie najlepszym źródłem witamin i minerałów. Na co dzień trzeba też często się ruszać, by utrzymywać cały organizm w dobrej formie. Każdy, kto zacznie w taki sposób żyć, na pewno nie będzie mieć większych problemów z wątrobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here